Şartlar & Koşullar – Orion Solar

Şartlar & Koşullar

İşbu sözleşmenin konusu, ALICI’nın SATICI’ya ait https://www.orionsolar.com.tr internet sitesinden elektronik ortamda siparişini yaptığı aşağıda nitelikleri ve satış ücreti belirtilen ürünün satışı ve teslimi ile ilgili olarak 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır.

 Alıcı, satıcının isim, unvan, açık adres, telefon ve diğer erişim bilgileri, satışa konu malın temel nitelikleri, vergiler dahil olmak üzere satış fiyatı, ödeme sekli, teslimat koşulları ve masrafları vs. satışa konu mal ile ilgili tüm ön bilgiler ve “cayma” hakkının kullanılması ve bu hakkın nasıl kullanılacağı, şikayet ve itirazlarını iletebilecekleri resmi makamlar vs. konusunda açık, anlaşılır ve internet ortamına uygun şekilde satıcı tarafından bilgilendirildiğini, bu ön bilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini ve sonrasında mal sipariş verdiğini iş bu sözleşme hükümlerince kabul ve beyan eder.

 www.orionsolar.com.tr sitesinde yer alan ön bilgilendirme ve alıcı tarafından verilen sipariş üzerine düzenlenen fatura iş bu sözleşmenin ayrılmaz parçalarıdır.

 Sözleşme Konusu Ürün/Ödeme/Teslimat Bilgileri

Elektronik ortamda alınan ürün/ürünlerin cinsi ve türü, miktarı, marka/modeli, satış bedeli, ödeme şekli, teslim alacak kişi, teslimat adresi, fatura bilgileri, kargo ücreti aşağıda belirtildiği gibidir. Fatura edilecek kişi ile sözleşmeyi yapan kişi aynı olmak zorundadır. Aşağıda yer alan bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır. Bu bilgilerin doğru olmadığı veya noksan olduğu durumlardan doğacak zararları tamamıyla karşılamayı alıcı kabul eder ve ayrıca bu durumdan oluşabilecek her türlü sorumluluğu alıcı kabul eder.

 SATICI gerekli gördüğü durumlarda, ALICI’nın vermiş olduğu bilgiler gerçekle örtüşmediğinde, siparişi durdurma hakkını saklı tutar. SATICI siparişte sorun tespit ettiği durumlarda ALICI’nın vermiş olduğu telefon, e-posta ve posta adreslerinden ALICI’ya ulaşamadığı takdirde siparişin yürürlüğe koyulmasını 15 (onbeş) gün süreyle dondurur. ALICI’nın bu süre zarfında SATICI ile konuyla ilgili olarak iletişime geçmesi beklenir. Bu süre içerisinde ALICI’dan herhangi bir cevap alınamazsa SATICI, her iki tarafın da zarar görmemesi için siparişi iptal eder.

 Sözleşme Tarihi ve Mücbir Nedenler

Sözleşme tarihi, alıcı tarafından siparişin verildiği tarih olan ../../…. tarihidir.

 Sözleşmenin imzalandığı tarihte mevcut olmayan veya öngörülmeyen, tarafların kontrolleri dışında gelişen, ortaya çıkmasıyla taraflardan birinin ya da her ikisinin de sözleşme ile yüklendikleri borç ve sorumluluklarını kısmen ya da tamamen yerine getirmelerini ya da bunları zamanında yerine getirmelerini olanaksızlaştıran durumlar, mücbir sebep (Doğal afet, savaş, terör, ayaklanma, değişen mevzuat hükümleri, el koyma veya grev, lokavt, üretim ve iletişim tesislerinde önemli ölçüde arıza vb.) olarak kabul edilecektir. Mücbir sebep şahsında gerçekleşen taraf, diğer tarafa durumu derhal ve yazılı olarak bildirecektir.

 Mücbir sebebin devamı esnasında tarafların edimlerini yerine getirememelerinden dolayı herhangi bir sorumlulukları doğmayacaktır. İşbu mücbir sebep durumu 30 (otuz ) gün süreyle devam ederse, taraflardan her birinin, tek taraflı olarak fesih hakkı doğmuş olacaktır.

 Satıcının Hak ve Yükümlülükleri

  1. Satıcı, 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik hükümleri uyarınca sözleşmede kendisine yüklenen edimleri mücbir haller dışında eksiksiz yerine getirmeyi kabul ve taahhüt eder.
  2. 18 (on sekiz) yaşından küçük kişiler www.orionsolar.com.tr’den alışveriş yapamaz. Satıcı, alıcının sözleşmede belirttiği yaşının doğru olduğunu esas alacaktır. Ancak alıcının yaşını yanlış yazmasından dolayı satıcıya hiçbir şekilde sorumluluk yüklenemeyecektir.
  3. Sistem hatalarından meydana gelen fiyat yanlışlıklarından www.orionsolar.com.tr sorumlu değildir. Buna istinaden satıcı, internet sitesindeki sistemden, dizayndan veya yasadışı yollarla internet sitesine yapılabilecek müdahaleler sebebiyle ortaya çıkabilecek tanıtım, fiyat hatalarından sorumlu değildir. Sistem hatalarına dayalı olarak alıcı satıcıdan hak iddiasında bulunamaz.
  4. www.orionsolar.com.tr’den kredi kartı (Visa, MasterCard vs.) ya da banka havalesi ile alışveriş yapılabilir. Sipariş tarihinden itibaren bir hafta içinde havalesi yapılmayan siparişler iptal edilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından gerekli tahsilatın yapıldığı ya da havalenin (EFT’nin) banka hesaplarına ulaştığı belirlenen andır. Ödemeli gönderi ya da posta çeki gibi müşteri hizmetleri ile görüşülmeden gerçekleştirilen ödeme yöntemleri kabul edilmez.

 Alıcının Hak ve Yükümlülükleri

  1. Alıcı, sözleşmede kendisine yüklenen edimleri mücbir sebepler dışında eksiksiz yerine getirmeyi kabul ve taahhüt eder.
  2. Alıcı, sipariş vermekle birlikte iş sözleşme hükümlerini kabul etmiş sayıldığını ve sözleşmede belirtilen ödeme şekline uygun ödemeyi yapacağını kabul ve taahhüt eder.
  3. Alıcı, www.orionsolar.com.tr internet sitesinden satıcının isim, unvan, açık adres, telefon ve diğer erişim bilgileri, satışa konu malın temel nitelikleri, vergiler dahil olmak üzere satış fiyatı, ödeme şekli, teslimat koşulları ve masrafları vs. satışa konu mal ile ilgili tüm ön bilgiler ve “cayma” hakkının kullanılması ve bu hakkın nasıl kullanılacağı, şikayet ve itirazlarını iletebilecekleri resmi makamlar vs. konusunda açık, anlaşılır ve internet ortamına uygun şekilde bilgi sahibi olduğunu bu ön bilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini kabul ve beyan eder.
  4. Bir önceki maddeye bağlı olarak Alıcı, ürün sipariş ve ödeme koşullarının, ürün kullanım talimatlarının, olası durumlara karşı alınan tedbirlerin ve yapılan uyarıların olduğu www.orionsolar.com.tr sipariş/ödeme/kullanım prosedürü bilgilerini okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini beyan eder.
  5. Alıcı, aldığı ürünü iade etmek istemesi durumunda ne surette olursa olsun ürüne ve ambalajına zarar vermemeyi, iade anında fatura aslını ve irsaliyesini iade etmeyi kabul ve taahhüt eder.

 Sipariş/Ödeme Prosedürü

 Sipariş:

Alışveriş sepetine eklenen ürünlerin ve teslimat için gerekli kargo ücretinin KDV dahil TL tutarı (Taksitli işlemlerde toplam taksit tutarları) alıcı tarafından onaylandıktan sonra, ilgili banka kartının posu üzerinden işleme alınır. Bu nedenle siparişler, sevk edilmeden Önce müşteriye sipariş onay maili gönderilir. Sipariş Onay maili gönderilmeden sevkiyat yapılmaz.

Süreçteki herhangi bir aksama durumu ya da kredi kartı ile ilgili ortaya çıkabilecek problemler alıcıya sözleşmede belirttiği telefon/faks/e-mail yollarından biri veya bir kaçı kullanılmak sureti ile bildirilir. Gerekirse alıcıdan bankası ile görüşmesi istenebilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından gerekli tahsilatın yapıldığı ya da havalenin (EFT’nin) satıcı hesaplarına ulaştığının belirlendiği andır.

 İstisnai olarak haklı bir nedenle sözleşme konusu malın tedarik edilemeyeceğinin anlaşılması ve/veya stok problemi ile karşılaşılması durumunda alıcı hemen açık ve anlaşılır bir şekilde bilgilendirilip onay vermesi durumunda alıcıya eşit kalitede ve fiyatta başka bir mal gönderilebilir ya da alıcının arzusu ve seçimi doğrultusunda; yeni başka bir ürün gönderilebilir, ürünün stoklara girmesi ya da teslime engel diğer engelin ortadan kalkması beklenebilir ve/veya sipariş iptal edilebilir.

 Sözleşme konusu malın teslim yükümlülüğünün yerine getirilmesinin imkânsızlaştığı hâllerde alıcı bu durumdan haberdar edilerek ödemiş olduğu toplam bedel ve varsa onu borç altına sokan her türlü belge en geç on gün içinde kendisine iade edilerek sözleşme iptal edilir. Böyle bir durumda alıcının satıcıdan ilave herhangi bir maddi ve manevi zarar talebi olmayacaktır.

 Belirli dönem ve kampanyalara göre ücretsiz kargo hizmeti tarafımızca sunulabilecektir. Bu uygulama sadece Türkiye içine geçerli olup Türkiye dışı ve KKTC ye gönderilen ürünlerde geçersiz kılınacak ve müşteriden yurtdışı ücretlendirme tarifesine göre fiyatlandırılması yapılacaktır, bu ücretlendirme için müşteri ile mail ve telefonyolu ile iletişim kurulup bilgi verilecektir

 Ödeme:

www.orionsolar.com.tr’de, internet ortamında kredi kartı bilgilerini kullanmak istemeyen alıcılara nakit havale ile sipariş imkanları sunulmuştur. Havale ile ödemede alıcı kendisine en uygun bankayı seçip havalesini yapabilir. Eğer EFT yapılmışsa hesaba geçme tarihi dikkate alınacaktır. Havale ve/veya EFT yaparken “Gönderen Bilgileri”nin Fatura Bilgileri ile aynı olması ve sipariş numarasının yazılması gereklidir.

 Ürünün tesliminden sonra Alıcı’ya ait kredi kartının Alıcı’nın kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşun ürün bedelini Satıcı’ya ödememesi halinde, Alıcı’nın kendisine teslim edilmiş ürünü 10 gün içinde Satıcı’ya göndermesi zorunludur. Bu tür durumlarda nakliye giderleri Alıcı’ya aittir.

 Alıcı kredi kartı ile ödeme yapmayı tercih etmiş ise ALICI, ilgili faiz oranlarını ve temerrüt faizi ile ilgili bilgileri bankasından ayrıca teyit edeceğini, yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri gereğince faiz ve temerrüt faizi ile ilgili hükümlerin Banka ve ALICI arasındaki “Kredi Kartı Sözleşmesi” kapsamında uygulanacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

 Garanti

Satıcının garanti sorumluluğu yalnızca 4077 sayılı kanun kapsamına giren tüketiciler için geçerlidir. Ticari nitelikteki işler için Türk Ticaret Kanununu hükümleri geçerli olacaktır. Alacağınız bu cihaz kurulum için teknik bilgi ve beceri gerektirir. Beraberinde gelen kullanım kılavuzunu okuyun, anlayın ve talimatlara uyun. Aldığınız cihazla beraber kurulum hizmeti verilmemektedir. Kurulumu ilgili mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişi veya firmalara yaptırmanız durumunda garantiyi geçersiz kılacaktır.

Orion Akıllı SV Serisi Solar Inverter Garanti Dışı Haller

Kullanım klavuzunda ifade edilen haller dışında sıkça aşağıda belirtilen hallerle karşılaşılmıştır. Aşağıdaki maddelerde belirtilen hallerin tesbiti halinde garanti devre dışı kalacaktır.

1-) Solar paneller bağlı durumda cihazdan aküyü ayırmak cihazda kalıcı hasarlar oluşturabilir. Aku ile cihaz arasına 125A den düşük gecikmeli DC sigorta takilmamalidir, eğer takılırsa sigorta attiginda yukarida bahsedilen durum oluşur. Cihazın içinde güvenlik için konulmuş sigorta vardır.

2-) İnverter çıkışının kısa devre edilmesi veya çok büyük bir yük bağlanması gibi bir durum art arda üç defa gerçekleşmişse, cihaz kısa devre alarmı üreterek kendini korumaya alır ve çıkışlarını keser. Böyle bir durum gerçekleşmişse cihaz kapatılmalı, bu hatalı kullanım veya kısa devre sorunu giderildikten sonra cihaz tekrar açılmalıdır. Aynı arızanın sürekli olarak tekrar oluşmasına izin vermemek gerekir. Aksi takdirde inverterde kalıcı hasarlar oluşabilir.

3-) İnverterin çıkışına şebeke bağlanması durumunda inverterde kalıcı hasarlar oluşacaktır.

4-) Yeterli akünü kapasitesinin seçilmemesi ve yüksek güçte yük çalıştırılması gibi durumlarında akü hızla boşalarak şarj seviyesi düşer. Derin deşarj adı verilen akü seviyesinin sık sık % 30 ların altına indirilmesi akü ömrünü kısaltır. Ayrıca aküden kısa sürede çok yüksek güçlerin çekilmesi, akünün şarj akımı limitinin üzerinde akımlarla şarj edilmesi, aşırı sıcaklık, aşırı soğuk ortam da akünün ömrünü azaltan durumlardır. Bu nedenle doğru akü seçimi ve doğru kullanım akünün ömrünü de uzatacaktır.

5-) İnvertere bağlanan akü gurubunun çok küçük seçilmesi, (Örneğin 100Ah den küçük) çıkma akülerin kullanılması veya akünün yaşlanmasından dolayı kapasite kaybetmesi durumunda, akünün çok hızlı bir şekilde dolduğu ve hızlı bir şekilde de boşaldığı, sık sık “Düşük Akü Gerilimi” alarmının oluştuğu gözlenebilir. Akünün hızla boşalması, çıkışa bağlanan yük miktarına bağlı olmakla birlikte akünün yaşlanmış olabileceğini de akla getirmelidir. Bu gibi kullanımlara ısrar edilmesi durumunda inverterde kalıcı hasarlar oluşabilir.

6-) Düşük kapasiteli veya yaşlanmış, kapasite kaybetmiş aküler, şarj işlemi sırasında akü gerilimde ani dalgalanmalara neden olurlar. Cihaz kapasitesi düşmüş aküyü tespit ederek bir mesaj ile bunu bildirebilir. “Düşük Akü Kapasitesi” mesajı görülmeye başlanmışsa uyarı dikkate alınmalı, yeterli kapasitede bir akü grubu sisteme bağlanmalıdır. Bu durumda cihazın çalıştırılmaya zorlanması, şarj işlemi sırasında cihazda kalıcı hasarlara sebep olabilir.

7-) Bu inverter çıkışından Tüplü TV yada Tüplü monitor çalıştırmak İnvertere kalıcı hasar verebilir. Bunun sebebi Tüplü TV/Monitor gibi cihazlarda olan Demağnetizasyon devresinin çok yüksek akım ile çalışmasıdır.

8- ) Bu inverter çıkışından Fırçalı üniversal motor içeren Matkap, Jet taşı , Hilti gibi el aletlerinde kullanılacaksa El aletlerinin kömür fırçalarının yeni olduğuna yada nominal gücünün inverterin nominal gücünden 3 kat daha küçük olduğuna dikkat edilmez ise ısrarcı çalıştırma tekrarı inverter de kalıcı hasarlara sebep olabilir.

9-) Evde Kullanımlarda topraklama direncinizin 2 Ohm un altında olduğundan ve Nötür hattı ile Kısa devre olmadığından emin olunmalıdır. Aksi hallerde inverter de kalıcı hasarlara sebep olabilir.

10-) Üç fazında aynı konutta kullanıldığı şebeklerde Aldığınız inverteri kullanmayınız bu inverter mono fazdır . Kullanılması gereken durumlarda Çıkışta uygun güçte izalasyon trafosu kullanılması gerekldir. Diğer hallerde Üç fazlı şebekelerde kullanılması durumunda inverter de kalıcı hasarlara sebep olabilir.

 Gizlilik

Alıcı tarafından iş bu sözleşmede belirtilen bilgiler ile ödeme yapmak amacı ile satıcıya bildirdiği bilgiler satıcı tarafından 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır.

 Satıcı bu bilgileri sadece idari/yasal zorunluluğun mevcudiyeti çerçevesinde açıklayabilecektir. Araştırma ehliyeti belgelenmiş her türlü adli soruşturma dahilinde satıcı kendisinden istenen bilgiyi elinde bulunduruyorsa ilgili makama sağlayabilir.

 Kredi Kartı bilgileri kesinlikle saklanmaz, Kredi Kartı bilgileri sadece tahsilat işlemi sırasında ilgili bankalara güvenli bir şekilde iletilerek provizyon alınması için kullanılır ve provizyon sonrası sistemden silinir.

 Alıcıya ait e-posta adresi, posta adresi ve telefon gibi bilgiler yalnızca satıcı tarafından standart ürün teslim ve bilgilendirme prosedürleri için kullanılır. Bazı dönemlerde kampanya bilgileri, yeni ürünler hakkında bilgiler, promosyon bilgileri alıcıya onayı sonrasında gönderilebilir.