Teknik Servis – Orion Solar

Teknik Servis

Garanti

Satıcının garanti sorumluluğu yalnızca 4077 sayılı kanun kapsamına giren tüketiciler için geçerlidir. Ticari nitelikteki işler için Türk Ticaret Kanununu hükümleri geçerli olacaktır. Alacağınız bu cihaz kurulum için teknik bilgi ve beceri gerektirir. Beraberinde gelen kullanım kılavuzunu okuyun, anlayın ve talimatlara uyun. Aldığınız cihazla beraber kurulum hizmeti verilmemektedir. Kurulumu ilgili mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişi veya firmalara yaptırmanız durumunda garantiyi geçersiz kılacaktır.

Orion Akıllı SV Serisi Solar Inverter Garanti Dışı Haller

Kullanım klavuzunda ifade edilen haller dışında sıkça aşağıda belirtilen hallerle karşılaşılmıştır. Aşağıdaki maddelerde belirtilen hallerin tesbiti halinde garanti devre dışı kalacaktır.

1-) Solar paneller bağlı durumda cihazdan aküyü ayırmak cihazda kalıcı hasarlar oluşturabilir. Aku ile cihaz arasına 125A den düşük gecikmeli DC sigorta takilmamalidir, eğer takılırsa sigorta attiginda yukarida bahsedilen durum oluşur. Cihazın içinde güvenlik için konulmuş sigorta vardır.

2-) İnverter çıkışının kısa devre edilmesi veya çok büyük bir yük bağlanması gibi bir durum art arda üç defa gerçekleşmişse, cihaz kısa devre alarmı üreterek kendini korumaya alır ve çıkışlarını keser. Böyle bir durum gerçekleşmişse cihaz kapatılmalı, bu hatalı kullanım veya kısa devre sorunu giderildikten sonra cihaz tekrar açılmalıdır. Aynı arızanın sürekli olarak tekrar oluşmasına izin vermemek gerekir. Aksi takdirde inverterde kalıcı hasarlar oluşabilir.

3-) İnverterin çıkışına şebeke bağlanması durumunda inverterde kalıcı hasarlar oluşacaktır.

4-) Yeterli akünü kapasitesinin seçilmemesi ve yüksek güçte yük çalıştırılması gibi durumlarında akü hızla boşalarak şarj seviyesi düşer. Derin deşarj adı verilen akü seviyesinin sık sık % 30 ların altına indirilmesi akü ömrünü kısaltır. Ayrıca aküden kısa sürede çok yüksek güçlerin çekilmesi, akünün şarj akımı limitinin üzerinde akımlarla şarj edilmesi, aşırı sıcaklık, aşırı soğuk ortam da akünün ömrünü azaltan durumlardır. Bu nedenle doğru akü seçimi ve doğru kullanım akünün ömrünü de uzatacaktır.

5-) İnvertere bağlanan akü gurubunun çok küçük seçilmesi, (Örneğin 100Ah den küçük) çıkma akülerin kullanılması veya akünün yaşlanmasından dolayı kapasite kaybetmesi durumunda, akünün çok hızlı bir şekilde dolduğu ve hızlı bir şekilde de boşaldığı, sık sık “Düşük Akü Gerilimi” alarmının oluştuğu gözlenebilir. Akünün hızla boşalması, çıkışa bağlanan yük miktarına bağlı olmakla birlikte akünün yaşlanmış olabileceğini de akla getirmelidir. Bu gibi kullanımlara ısrar edilmesi durumunda inverterde kalıcı hasarlar oluşabilir.

6-) Düşük kapasiteli veya yaşlanmış, kapasite kaybetmiş aküler, şarj işlemi sırasında akü gerilimde ani dalgalanmalara neden olurlar. Cihaz kapasitesi düşmüş aküyü tespit ederek bir mesaj ile bunu bildirebilir. “Düşük Akü Kapasitesi” mesajı görülmeye başlanmışsa uyarı dikkate alınmalı, yeterli kapasitede bir akü grubu sisteme bağlanmalıdır. Bu durumda cihazın çalıştırılmaya zorlanması, şarj işlemi sırasında cihazda kalıcı hasarlara sebep olabilir.

7-) Bu inverter çıkışından Tüplü TV yada Tüplü monitor çalıştırmak İnvertere kalıcı hasar verebilir. Bunun sebebi Tüplü TV/Monitor gibi cihazlarda olan Demağnetizasyon devresinin çok yüksek akım ile çalışmasıdır.

8- ) Bu inverter çıkışından Fırçalı üniversal motor içeren Matkap, Jet taşı , Hilti gibi el aletlerinde kullanılacaksa El aletlerinin kömür fırçalarının yeni olduğuna yada nominal gücünün inverterin nominal gücünden 3 kat daha küçük olduğuna dikkat edilmez ise ısrarcı çalıştırma tekrarı inverter de kalıcı hasarlara sebep olabilir.

9-) Evde Kullanımlarda topraklama direncinizin 2 Ohm un altında olduğundan ve Nötür hattı ile Kısa devre olmadığından emin olunmalıdır. Aksi hallerde inverter de kalıcı hasarlara sebep olabilir.

10-) Üç fazında aynı konutta kullanıldığı şebeklerde Aldığınız inverteri kullanmayınız bu inverter mono fazdır . Kullanılması gereken durumlarda Çıkışta uygun güçte izalasyon trafosu kullanılması gerekldir. Diğer hallerde Üç fazlı şebekelerde kullanılması durumunda inverter de kalıcı hasarlara sebep olabilir.

Yukarıda koşullar harici, garanti kapsamında olan sitemiz üzerinden  satın aldığınız (sadece www.orionsolar.com.tr üzerinden alınan ürünler için geçerlidir.) ücretsiz kargo hizmeti sunmaktayız. Servis taleplerinizi iletmek ve bu avantajdan yararlanmak için lütfen servis bildirim formunu doldurun. Servis formu doldurulmadan yapılan kargolar teslim alınmayacaktır.

* Ürünün garanti dışı durumlarında, kargo ücreti gönderici tarafından karşılanacak şekilde gönderilmelidir. Ürünün garanti dışı çıkması durumunda da ayrıca kargo ücreti tahsil edilecektir.

Not: Servise göndereceğiniz ürünü orijinal kutusunda ve taşımada zarar görmeyecek şekilde paketlemeniz gerekmektedir.

TEKNİK SERVİS BİLDİRİM FORMU

CAPTCHA Resmi